Sokszor lehet arról olvasni, hallani, hogy egy állásra jelentkezéskor mi mindenre kell odafigyelni, hogyan írjunk jó CV-t, hogyan viselkedjünk állásinterjún stb. Ezekből sok esetben lehet hasznos tanácsokat gyűjteni, de azért némi gyakorlattal és józan ésszel jól lehet kezelni ezeket a helyzeteket. De nincs ezzel baj, legyenek ilyen tanácsok, én is tanultam már belőlük.
Nekem ezzel kapcsolatban sokkal inkább az a kérdésem, hogy a másik oldal nem szokott hasonló jótanácsokat kapni? Ott is elférne, mert azért sok helyen lenne mit javítani. Szóval összeszedtem azt a 12 tanácsot, amit így a túloldalról szeretnék eljuttatni az Igen Tisztelt HR-eseknek, Állásinterjúztatóknak.
- A kiírt álláshirdetés legyen elég specifikus. Derüljön ki belőle mit várnak, milyen feladatok járnak a pozícióval stb és különösen az, hogy milyen szintű embert keresnek (junior, senior, szakértő, gyakornok).
- A kiírt álláshirdetés és az elvárások -- és természetesen a hozzáállás -- emellett azért legyen elég nyitott és rugalmas a jelentkezőre vonatkozóan. Nem feltétlenül csak azok a meghatározott végzettségek mellett tudja valaki azt a feladatot jól ellátni.Tehát ha valakiben látjuk a fantáziát, de nem rendelkezik valamivel abból amit elvárunk még lehet kiváló munkatárs az adott pozícióban (az informatika világából tudnék mesélni leginkább). Tehát a végzettség a fontos, vagy a feladattal kapcsolatos tudás, tapasztalat és rátermettség. Ez érdemes még az álláshirdetés kiírása előtt tisztázni.
- Ha valaki beküld egy jelentkezést, kapjon egy visszajelzést arról, hogy beérkezett. Ez lehet egy automatikus email is. Nem kell vele foglalkozni, de azért ad egy visszajelzést, hogy a jelentkezésem beérkezett és nem kallódott el a levegőben. Így tudom, hogy ha nem hívsz fel, akkor azért van, mert nem érdekellek, nem azért mert nem kaptad meg.
- Mielőtt kapcsolatba lépsz a jelentkezővel olvasd el a beküldött anyagát. Ha elvárjátok a szakmai önéletrajzot esetleg a motivációs levelet, akkor a jelentkező is elvárja hogy olvassátok el.
- Aki az CV-je alapján nem felel meg (túl kevés, túl sok stb.), és nincs rá remény hogy a jövőben lehet közös jövő (nem feltétlenül erre az állásra, hanem akár másra a későbbiekben is), akkor ne húzzuk egymás idejét. (valamelyik nap felhívtak egy cégtől ahova jelentkeztem és megkérdezték, hogy megszereztem-e már a diplomát. Kiderült, hogy gyakornokot keresnek, de akkor ez miért nem derült ki a hirdetésből és miért is hívott fel?).
- Interjú időpont egyeztetéskor érdemes figyelembe venni, hogy az illető sok esetben dolgozik, nem tud mindig rendelkezésre állni, még akkor is ha állást keres (van munkahelye és főnöke). Tehát 1 napon belül nem biztos, hogy el tud menni interjúra délelőtt 11-re. Vagy ajánlj neki 2 időpontot, abból már tud válogatni, vagy ne 1-2 nappal előtte hívd fel!
- Interjún legyél pontos, lehetőleg ne késs! Nemcsak a Te időd drága, a jelentkezőé is. Ha már eldöntötted, hogy nem érdekel a jelentkező, akkor ne húzd az idejét, köszönjetek el. Minek hitegetni a másikat?
- Mutatkozzunk be egymásnak! Az interjún bemutatkozást vársz, de Te is mondj néhány mondatot a cégről és a pozícióról. Nyilván a jelentkező olvasta a hirdetést, és a legtöbb esetben utána is nézett a cégnek. De néhány mondat arról, mivel foglalkozik a cég, és mi lenne az új munkatárs feladata nagyon hasznos tud lenni.
- Azért tegyél fel kérdést, mert érdekel a válasz. Ha előírt protokoll, de láthatóan nem érdekel, akkor ismét csak húzzuk idejét. Ha nem érdekel a válasz, nincs időd meghallgatni ne kérdezz!
- Az interjú idején a jelentkezővel foglalkozz, lehetőleg ne mással. Neked hogy esne, ha a jelentkező interjú közben felvenné a telefonját? Figyeljetek egymásra, és legyél nyitott a másik ember iránt. azért vagytok ott!
- Mondd el mi a következő lépés. Mikor várható döntés a továbbiakról, mikor jelzel vissza, akkor is ha ő kiesett a kiválasztási folyamatból.
- Visszajelzés! Mindenképpen jelezz vissza, akkor is ha nemleges a válasz. Ez lehet akár egy 1 soros email, ami nem kerül semmibe, de azért adjuk meg egymásnak a tiszteletet.
+1. Ha valaki nem az első körben esett ki, esetleg úgy gondolod, hogy érdemel annyit, akkor esetleg lehet mondani egy rövid indoklást miért esett ki. De ha ez láthatóan nem igaz, akkor inkább ne mondj semmit!
Szóljatok hozzá bátran, érdekel a véleményetek!
Ha van egy történeted a munkaerőpiacról álláskeresőként, amit szívesen megosztanál, írd meg nekem az ujallastakarok.blog@gmail.com címre. Diszkréció garantált!