A múltkor beszélgettem valakivel, aki elég jól ismeri a munkaerőpiacot, és azt a nagyon érdekes dolgot mondta nekem, hogy a folyamatos specializáció mellett egyre növekszik, növekedni fog az igény az úgynevezett generalista jellegű munkavállalókra. Nyilván arról van szó, hogy a sok specialistát valahogyan össze kell fogni és szükség van olyan emberekre, aki a legtöbb szereplővel könnyedén szót ért. Nem arról van tehát szó, hogy mindenhez kiválóan ért, nem is ez a dolga, hanem az, hogy több területhez ért valamilyen szinten, érti a folyamatokat, és szót tud érteni minden szereplővel, ismeri, hogy milyen nyelvet/kifejezéseket használnak.
Én több olyan projektben dolgoztam már, ahol rendkívül nagy hasznát vettem, hogy egy átlag felhasználónál sokkal jobban értem az egyes szoftverek működését, sőt valamilyen szinten még programozni is tudok, értem hogyan működnek az adatbázisok, adatrendszerek stb. Nem állnék neki programozni, ahhoz nagyon kevés a tudásom, de érhetően el tudom mondani egy programozónak, hogy mit szeretnék tőle, illetve meg tudom érteni, ami ő mond, és ezt érthetően tudom közvetíteni más fontos szereplő felé.Most itt egy példát mondtam, de bármi mást is mondhatnék, a pénzügy világától kezdve a gyógyszerészetig bármit.
Ez szerintem is nagyon nagy előny, és több alkalommal látom, hogy valóban szükség van ilyen szakemberekre. Ennek ellenére mind az álláshirdetésekben, mint az állásinterjúk során egy-egy terület specialistáját keresik. Magamról azt gondolom, hogy tipikusan ilyen generalista tudok/tudnék lenne, mert számos olyan terület van, amihez értek olyan szinten, ami valamilyen szinten elfogadható, sőt kifejezetten olyan helyen szeretnék dolgozni, ahol lehetőség van a többféle tudásomat, tapasztalatomat használni, és nem kizárólag egy szűk területtel foglalkozni.
Végiggondoltam a saját tudáskészletemet, és számos olyan állást hirdetnek, amit szerintem jól be tudnék tölteni, mégis amikor jelentkezem be sem hívnak, vagy ha igen akkor kiesek viszonylag gyorsan mert az egyik vagy másik területen nincs specialista tudásom, pedig az adott feladathoz nem is kellene. Most konkréten ezt az interjút emlegetném, ahol a feladatot teljesen jól el tudtam volna látni, érdekelt is volna, mégis kiestem, mert nem az a végzettségem, amit ők elvárnak (akkor miért hívnak be?). Vagy szintén jó példa, amikor jelentkeztem értékesítőnek, nagyon érdekelt volna az a munka, de kiderült, hogy nincs értékesítési tapasztalatom. Ez nem volt titok, el is mondtam előre, viszont a több szükséges tudásom bőven megvolt, sőt a területen szerintem kiemelkedően jó kapcsolatrendszerem szerintem többet ért volna, mint az értékesítői tudás, amit meg lehet tanulni.
Szóval nem igazán tudom, hogyan működnek ezek a dolgok, de őszintén bízom benne, hogy előbb-utóbb meg fogjuk egymást találni álmaim állásával.